Mos Def-životopis

20. června 2006 v 19:58 | dirty man |  životopisy
Narodil se 11.12. 1973 v Brooklynu, New York. Mos Def, vlastním jménem Dante Smith, tíhnul k umění už v mladém věku, kdy exceloval jako herec. Když dokončil střední školu, začal účinkovat ve spoustě televizních rolí, nejvíce však v krátkodobých sériích Billa Cosbyho. Brzy byl však životem herce znechucený, tak se začal věnovat rapu. Jeho účast na písních od De La Soul (Big Brother Beat) a Da Bush Babees (S.O.S.), které vyšly v roce 1996, odstartovala jeho rapovou kariéru.
O rok později nahrál svůj první singl pro Royalty Records, nazvaný Universal Magnetic. Od tohoto okamžiku se věci začaly hýbat správným směrem.
Nejprve přešel k Rawkus Records, kde okamžitě začal pracovat na svojí dlouhohrající desce, společně s podobně smýšlejícím rapperem Talibem Kwelim a producentem DJ Hi-Tekem. Výsledkem bylo album Mos Def & Talib Kweli Are Black Star, které se stalo jedním z nejdiskutovanějším alb své doby. Album bylo založené na poctivých beatech, vynikající lyrice obou rapperů a svým sociálním a duchovním uvědoměním, stejně tak jako částečným politickým zaměřením ohromilo spoustu lidí a převyšovalo většinu tehdejší hudební produkce.
O rok později Mos Def vydává své první sólo album - Black On Both Sides, které se téměř okamžitě po vydání zařadilo mezi klasiky žánru.
Rapové skupiny jako A Tribe Called Quest, De La Soul a Brand Nubian - méně známé jako seskupení Native Tonque - předešlé roky připravovaly společnost pro sociálně uvědomělou, přemýšlivou hudbu a spíše oslavovaly svůj africký původ než gangsterskou kulturu posledních let.
Přesto tito umělci na konci 90. let začali pomalu ztrácet přízeň společnosti. Mos Def se ale ukázal jako mladý, charismatický, patrně schopný a ochotný dědic jejich odkazu.
Každý, kdo slyšel jeho práci, kterou odvedl pro label Rawkus, musel uznat, že Mos Def je něco na způsob spasitele. Ryzí, opravdový MC v době plné gangsterských póz. Automaticky byl korunován králem nástupců Native Tonque. Vedle Mos Defa mezi ně patří i Talib Kweli a Common.
Po dokončení Black On Both Sides se Mos Def ale - ať už z důvodu hypu, tlaku nebo pozornosti médií - začal namísto rapu věnovat jiným činnostem.
Od roku 2000 se objevil v několika celovečerních filmech (Monster's Ball, Bamboozled, The Italian Job ) a dokonce strávil nějaký čas na Broadwayi - hra Topdog/Underdog, ve které účinkoval. Hra vyhrála Pulitzerovu cenu. Současně s těmito činnostmi pracoval na projektu Black Jack Johnson, při kterém spolupracoval s několika ikonami černé hudby - klávesistou Berniem Worrellem (Parliament/Funkadelic) , bubeníkem Willem Calhounem (Living Colour) a basistou Dougem Wimbishem (The Sugarhill Gang, Grandmaster Flash, Living Colour).
Tento projekt si dal za cíl opět zkultivovat rockovou hudbu, hlavně rap-rockové hybridy jako jsou např. Limp Bizkit, jejichž frontmanem Fredem DurstemMos Def otevřeně pohrdal. Mos Def doufá, že se svojí skupinou osvěží rockovou hudbu a během posledních několika let podnikli několik menších vystoupení.
V roce 2004 vydal Mos Def druhé album pojmenované The New Danger. Album obsahuje osmnáct písní a v naprosté většině se objevuje i skupina Black Jack Johnson.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama